10.06.2024 16:49
Про реформу профільної середньої освіти
Сьогодні міський голова Володимир Ящук провів щотижневу оперативну нараду за участі заступників міського голови, секретаря міської ради, керуючої справами виконавчого комітету, працівників апарату та начальників структурних підрозділів міської ради, старост, директорів ліцеїв та завідувачів філій, керівників комунальних підприємств і комунальних служб громади, головних лікарів закладів охорони здоров’я громади, представників правоохоронних органів.
З інформацією «Про реформу профільної середньої освіти» на нараді виступила начальник управління освіти міської ради Світлани КРОТ. Свій виступ вона супроводжувала презентацією заступника Міністра освіти і науки України Андрія Сташкова, а також статистичними даними щодо наповнюваності класів та кількості учнів в закладах освіти громади.
Світлана Василівна зазначила, що чинний закон «Про повну загальну середню освіту» передбачає, що до вересня 2024 року в Україні повинна бути сформована мережа закладів старшої профільної освіти академічного або профільного спрямування, котра має запрацювати вже у вересні 2027 року. Тобто діти, які цьогоріч закінчили 6 – ий клас, через 4 роки йтимуть не в 10 – ий клас, а в академічний ліцей (10 -12 класи) чи професійний коледж. Учні 1- 9 класів навчатимуться в гімназіях, які не можуть включати філій.
А тому наразі пріоритетним є реформування старшої школи, яке потребує оновлення нормативної бази, фінансування, узгодження дій органів державної та місцевої влади, чіткого розподілу повноважень, створення нових освітніх програм для учнів 10 – 12 – х класів, матеріально – технічного забезпечення, підготовки педагогічних працівників.
Реформа старшої школи передбачає скорочення кількості навчальних предметів із 15 до 8, що розвантажить програму й наблизить українську освіту до загальносвітових стандартів, різноманіття профілів за вибором учнів. Загалом 70 % здобувачів освіти 10 – 11 – х класів навчаються за гуманітарним профілем, тобто майже зведено до мінімуму вивчення точних наук і природничих дисциплін.
Профілі затверджуватиме Департамент гуманітарної політики обласної адміністрації, а голова ОВА - мережу ліцеїв, які функціонуватимуть в області.
Набір педагогів у профільний ліцей здійснюватиметься на конкурсній основі.
Начальник управління освіти міської ради наголосила, що за результатами Програми міжнародного оцінювання учнів РІSA розрив між учнями міст і сіл становить:
- читання – майже 5 років навчання;
- математика – більше ніж 4,5 роки навчання;
- природничо – наукові дисципліни – майже 4 роки навчання.
Результати ЗНО (2019 – 2021 рр.) з української мови, історії України та математики в учнів сільських шкіл набагато нижчі, ніж у міських, і становлять в межах 130 – 135 балів.
Щодо контингенту здобувачів освіти, то в 10 класі ліцею має бути не менше, ніж 60 учнів на паралелі (у двох класах, які навчатимуться за трьома профілями). За статистикою, 45 % учнів 9 –х класів продовжують навчання в закладах професійної освіти.
Вона продемонструвала на прикладах закладів загальної середньої освіти Іллінецької громади кількість учнів 9 – их і набір у 10 – ті класи впродовж 2020 – 2023 років:
2020 – 2021 н.р. – 214 (9 кл.) /120 (10кл.) - 56 %;
2021 – 2022 н.р. – 240 (9 кл.)/128 (10 кл.) - 53, 3 %;
2022 – 2023 н.р. – 221 (9 кл.)/132 (10 кл.) - 59 %.
Як зауважила Світлана Василівна, в пріоритеті залишається якість надання освітніх послуг, підготовка до ЗНО/НМТ та навчання офлайн.
Міський голова подякував директорам ліцеїв та завідувачам філій за їхню працю у цей непростий час. Наголосив, що освітяни мають детально вивчити та обговорити зміни, які передбачаються реформою, для того, щоб усі ухвалені рішення щодо мережі закладів старшої профільної освіти були виважені та спрямовані на покращення якості надання освітніх послуг.