30.09.2024 13:42
Відбулась щотижнева оперативна нарада
Про аудит поточної фази проєкту Німецько-український агрополітичний діалог, участь у Другій конференції українських проєктів Двосторонньої коопераційної програми та фахово-інформаційну поїздку: «Досвід Польщі в сільському розвитку»в рамках заходів проєкту АПД та про наступні етапи його реалізації інформував на щотижневій нараді в міського голови Володимира Ящука начальник відділу стратегічного планування та інвестиційного розвитку управління економічного розвитку та інвестицій міської ради Віктор Олійник.
Участь у нараді взяли заступники міського голови, секретар міської ради, керуюча справами виконавчого комітету, начальники управлінь та відділів міської ради, старости старостинських округів, керівники організацій, установ, директори комунальних підприємств та установ, головні лікарів медичних закладів.
Віктор Олійник розповів, що він, як представник Іллінецької міської ради взяв участь у черговій фахово-інформаційній поїздці пілотних громад України в Польщу в рамках заходів проєкту АПД «Німецько-український агрополітичний діалог», яка складалась з трьох частин.
Аудит проекту АПД, участь у 2-ій конференції українських проєктів БКП BKP - Bilaterales Kooperationsprogramm, двосторонню коопераційну програму та досвід Польщі у сільському розвитку для українських громад.
Аудит проводився на замовлення Федерального міністерства сільського господарства Німеччини, здійснював його незалежний Аудитор - дипломований аграрний інженер (Іспанія) Гартвіґ Бретренітц, який має великий досвід з реалізації, впровадження та перевірки проєктів для ЄС. Протягом двох днів з учасниками проєкту було проведено бесіди, в яких представники пілотних громад розповідали про участь в проєкті, про його важливість, отримані знання та досвід, про реалізацію спільних напрацювань в майбутньому.
За словами Віктора Івановича пан Гартвіг відзначив дуже високий рівень актуальність проекту для громад України, а також наголосив на важливій ролі АПД для посилення Мінагрополітики й інших інституцій і партнерів з процесів євроінтеграції. Всі нововведення щодо процесів інтеграції та новини в сфері законодавства пілотні громади отримують завдяки проекту АПД першими та мають можливість інформувати фермерів та місцевих сільськогосподарських виробників.
Щодо земельних питань пан Гартвіг наголосив, що вони мають центральне значення для громад та зауважив, що ще не забезпечено сталість поширення кращих практик пілотних громад з питань сільського розвитку та управління земельними ресурсами. Необхідно і далі підтримувати міжнародні контакти. Організовувати фахові інформаційні поїздки, брати участь у фахових заходах тощо.
Аудитор оцінив проєкт «як успішний і найважливіший проєкт двосторонньої програми співпраці між Україною та Німеччиною, значущий внесок до такого успіху вносять дуже мотивовані українські громади-партнери, а також дуже активна команда самого проєкту».
На знак подяки від керівництва проєкту та міжнародних партнерів, голови громад, які делегували своїх працівників на участь в проєкті АПД, отримали Подяки за плідну співпрацю, активну позицію та ініціативність, які стали запорукою успіху проєкту.
Важливо, що проєкт було рекомендовано продовжити ще на один рік.
Віктор Олійник акцентував увагу на тому, що сталий сільський розвиток це основна сфера майбутньої передвступної допомоги в ЄС. Заключення договорів міжмуніципального співробітництва між пілотними громадами АПД у разі відкриття школи сільського розвитку в одній із них, транскордонного співробітництва, що дасть можливість брати участь в проєктах Interreg Europe – це програма Європейського Союзу, сфокусована передусім на міжрегіональній співпраці. Донедавна її учасниками могли бути тільки регіони з країн-членів ЄС. З 2024 року доступ до цієї програми відкрито і для України.
Другу конференцію українських проєктів Двосторонньої коопераційної програми відкрив заступник міністра аграрної політики та продовольства України - і міністр Німеччини з продовольства і сільського господарства, серед розглянутих питань на конференції були - відновлення аграрного сектора в Україні, представлення проектів програми двостороннього співробітництва, наближення аграрного сектору України до ЄС та роль жінок в сільському господарстві сьогодні і в майбутньому.
Участь у конференції взяли 90 чоловік - представники Міністерств Німеччини, Польщі та України, бізнесу, освітніх закладів та аграріїв. На конференції Іллінецьку громаду представляло три проекти: АПД німецько-український агрополітичний діалог, та два проєкти, що реалізуються на базі Іллінецького аграрного фахового коледжу DUALOG -
Німецько-український фаховий діалог зі сталого розвитку плодоовочевого сектору, FABU - Сприяння розвитку професійної світи в аграрних коледжах України.
Протягом наступних днів учасники фахово-інформаційної поїздки вивчали досвід Польщі щодо сільського розвитку. Зокрема відвідали Дорадчий осередок у місті Богухвал. Наступна зустріч була з керівником регіонального центру Підкарпатського регіону, який відповідає за контроль діяльності кооперативів в рамках ЄС – паном Владиславом Колодзєєм. Як відомо Польща одна з країн Європи, в якій дуже розвинута система кооперації. На даний час в Польщі створено 9000 кооперативів які здійснюють свою діяльність у різних галузях економіки, 15% з яких це сільськогосподарські кооперативи. Про розвиток одного з таких кооперативів(«ФАРМЕР») і як цьому сприяло вступ Польщі до ЄС ми дізнались більш детально.
На завершення поїздки українська делегація відвідала індустріальний науково технологічний парк «AEROPOLIS» в Жешуві Презентувала діяльність парку представниця Регіональної агенції розвитку Жешува, яка безпосередньо займається управлінням та розвитком території парку. На території парку ведеться наукова та дослідна діяльність, виробнича діяльність, а також створено бізнес – інкубатор для розвитку малого та середнього бізнесу. Тут створено три Зони, на території яких працює 45 компаній. Для розвитку кожної із зон агенцією було залучено інвестиції в рамках Оперативної програми «Розвиток Східної Польщі» від ЄС на загальну суму 163 мільярда злотих, з яких частка співфінансування склала 18 мільйонів злотих. Реалізація цього проєкту дає можливість забезпечити 4,5 тисячі робочих місць для мешканців регіону. Громади в свою чергу отримають 19% від сплати ПДВ, сплату оренди за земельні ділянки та податку на нерухомість. Також кожного року випускається біля 15-20 стартапів, які мають можливість розвиватися на території парку. Важливо те, що Агенція регіонального розвитку зацікавлена в партнерстві з українськими громадами, які мають бажання створити індустріальні парки і готові разом працювати в цьому напрямку.
Віктор Іванович інформував і про перспективні плани на майбутній рік. У 2025 році в рамках проєкту плануються регіональні фахові заходи в пілотних областях з акцентом на реалізацію, моніторинг та оцінку стратегічних документів у територіальних громадах, що супроводжуються тематичними питаннями: актуальні державні програми підтримки на 2025 рік; розвиток підприємництва та консультування; підходи LEADER та ініціативи місцевих громадян, підвищення компетентності аграрних радників у територіальних громадах.
У співпраці з Всеукраїнською асоціацією громад – заходи для мультиплікаторів і тренінг «Планування економічного розвитку для територіальних громад».