12.05.2025 15:28
Про роботу КЗ «Іллінецький краєзнавчий музей» міської ради у 2024 році

12 травня відбулась щотижнева оперативна нарада, участь у якій взяли заступники міського голови, керуюча справами виконавчого комітету, тво начальника відділення поліції №3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, працівники апарату, начальники структурних підрозділів міської ради, старости, керівники комунальних підприємств і комунальних служб громади. Провів нараду міський голова Володимир Ящук.
Про роботу комунального закладу «Іллінецький краєзнавчий музей» управління культури міської ради за 2024 рік інформувала Вікторія Настич.
Вікторія Вікторівна розповіла, що фонд Іллінецького краєзнавчого музею нараховує 3754 музейні предмети, які подарували небайдужі жителі громади. Це предмети побуту, писемні, фото, фоно, декоративно-ужиткові, нумізматики, фалеристики, боністики, археології.
Експозиція музею розміщена у п’яти залах. У першій виставковій залі експонуються картини наших місцевих художників Валентини Когут, Анатолія Херовимчука, Івана Білаша, Федора Пачіски, Олександра Долгова, Аліни Шмигори, Івана Яценка (с.Яблуновиця).
У кімнаті етнографії розміщені предмети побуту та домашнього ужитку з ХYІІІ-70-х рр ХХст: старовинні вишивки, подільські ікони, хустки, гончарний посуд майстрів з с.Жорнище, с.Красненьке та ін.
У третьому залі представлені природничі та археологічні знахідки Іллінеччини: крем’яні та кам’яні знаряддя праці, камінь-зернотерка, жіночі трипільські статуетки та інші експонати.
Облаштовано зал Бойової слави, експозиція в якому починається із козацької доби. У залі Бойової слави зібрано матеріали про Першу світову війну, про героїчну боротьбу наших земляків у роки Другої світової війни, про війну в Республіці Афганістан, де експонується зброя, особисті речі, документальні матеріали історичних подій, що відбувалися на території нашого краю. Особливе місце в експозиції займають матеріали, присвячені російсько-українській війні, що триває з 2014 року. Представлені фотохроніки, документальні матеріали, особисті речі воїнів, які брали участь в бойових діях, уламки зброї, елементи екіпірування, волонтерські символи. Експозиція вшановує пам’ять загиблих героїв та нагадує відвідувачам про незламність духу українського народу у боротьбі за незалежність і територіальну цілісність.
У п’ятому залі містяться меблі ручної роботи початку ХХ століття, колекція музичних інструментів, посуд, колекція фалеристики, предмети з нумізматики, медаль’єрики, стенд «Митці Іллінеччини, грамоти та інші предмети побуту 50-х, 70-х рр. ХХ століття.
Проводиться робота з обліку та реєстрації музейних предметів. На кожен предмет оформляється науково-уніфікований паспорт, де міститься опис предмету, матеріал, розміри, техніка виготовлення, стан збереження. У цьому році Міністерством культури та стратегічних комунікацій введено електронний реєстр Музейного фонду України, до якого необхідно внести інформацію про усі предмети основного фонду з повним описом, кожний предмет підписується КЕП електронним підписом. На даний час до реєстру внесено 120 експонатів основного фонду, загалом основний фонд налічує 2514. При надходженні експонатів в музей заповняються акти прийому, де вказуються дані дарувальника прізвище, ім’я, адреса, місце роботи, номер телефону, короткий опис предмету.
В музеї та поза музеєм організовуються масові заходи, майстер-класи, тематичні години, екскурсії, зустрічі з відомими людьми за участі учнів ліцеїв, студентів Іллінецького аграрного фахового коледжу, жителів громади. Також на базі краєзнавчого музею проходять практику студенти-практиканти історичних, природничих факультетів педагогічних університетів.
Налагоджено співпрацю з навчальними закладами громади, Центром дитячої та юнацької творчості, колекціонерами, краєзнавцями, майстрами, колегами з музейної та культурної галузі.
Проведено дослідження теми на краєзнавчу тематику: «Відомі люди», «Гончарство Присобського краю», архітектурні комплекси, укомплектовано інформацію про культурні та історичні пам’ятки громади.
У 2024 році в музеї встановлено сигналізацію, проведено швидкісний інтернет для якісної роботи в реєстрі.
Директор веде музейний блог: «Скарбниця історії – Іллінецький краєзнавчий музей», де висвітлюються масові заходи, історичні відомості, знайомство з унікальними артефактами.
Міський голова Володимир Ящук подякував директорці музею Вікторії Настич за сумлінну працю, професіоналізм і відданість справі, збереження культурної спадщини та активне поповнення музейного фонду. Особливу вдячність він висловив за зібрану значну кількість унікальних експонатів, популяризацію історії краю серед молоді та активну взаємодію з освітніми й культурними установами громади.
У заключенні оперативної наради Володимир Миколайович зосередив увагу на питаннях виконання бюджету на останній тиждень місяця та пошуку резервів для його наповнення. Також озвучив окремі доручення з актуальних питань, що потребують вирішення.